Marmor
Marmorid on lubjakividest või dolomiitidest tekkinud moondekivimid, mis koosnevad enamasti ühest mineraalist – kaltsiidist, dolomiitmarmorid ka dolomiidist. Marmoreid on väga erinevaid värvitoone, on lumivalgeid, kollakaid, roosakaid, punakaid jne. Musta marmorit teatakse ehitusmaterjalina ainult ühte – Karibib Black.
Marmor on tänu heale töödeldavusele ja poleeritavusele ning suhtelisele pehmusele olnud tuhandeid aastaid kasutusel nii ehituskivina kui skulptuuride materjalina. Marmorite puhul tuleb tähelepanelikult uurida nende ilmastikukindlust ning kunagi ei tasu panna poleeritud marmorit välistingimustesse, eriti linnades, sest poleer kaob pinnalt kiiresti.
Enamasti on marmorid siiski ilmastikukindlad kivimid, nende poleeri vastupidavus on mõõdukas, veeimavus jääb vahemikku 0,1 kuni 1,0 kaalu%, survetugevus on 60 kuni 150 N/mm2-le, paindetugevus 6 – 20 N/mm2-le ja kulumiskindlus 15 – 40 cm3 / 50 cm2 kohta.
Marmori paigaldamisel tuleb arvestada nende suure värvimuutuste riskiga mörtide ja vuugisegude toimel. Eelistada tuleb õhemörtkinnitust.
Väga suur osa kive, mida müüakse marmori nime all, ei ole tegelikult marmorid, vaid need on erinevad suhteliselt pehmemad sette- või moondekivimid. Marmori nime all müüdavate materjalidega tuleb olla tähelepanelik ja välja uurida, millised probleemid võivad ühe või teise konkreetse kivimaterjaliga tekkida.
Marmori nime all müüakse meil vahel settekivimitest lubjakive, dolomiite, travertiini, moondekivimitest serpentiniiti. Ka suur enamus kivimüüjatest mujal maailmas ei tee vahet lubjakividel ja marmoritel.