Graniit
Graniidid on happelise koostisega ja kõrge kvartsi sisaldusega (25-30%) väga kõvad ja vastupidavad heledavärvilised süvakivimid. Kollakad graniidid on suhteliselt väiksema kõvadusega, hallid keskmise kõvadusega ning punased kõige kõvemad. Kivimurdudes on ülemised kihid tihti kollaka värvusega (porsunud ja seetõttu eriti hallide graniitide puhul kollaka tooniga), alumised kihid rohkem hallikad. Mõned helehallid graniidi võivad aja jooksul muutuda kollakateks. Üle maailma on kõige enam levinud hallid graniidid ning need on ka kõige odavamad.
Ehtsa graniidi tunneb ära ühtlase teralisuse järgi ja vöödilisuse puudumise järgi. Tumedaid ja musti graniite ei ole olemas. Graniidid on ilmastikukindlad kivimid, nende poleer on tänu suurele kvartsisisaldusele väga vastupidav, veeimavus jääb vahemikku 0,1 kuni 1,0 kaalu%, survetugevus on 120 kuni 200 MPa, paindetugevus 10 – 20 MPa ja kulumiskindlus 4 – 10 cm3 / 50 cm2 kohta.
Väga suur osa kive, mida müüakse graniidi nime all, ei ole tegelikult graniidid, vaid need on erinevad kõvad tard- või moondekivimid. Enamikul juhtudel ei ole ostjal sellest probleemi, sest füüsikalis-mehhaanilised omadused on neil enam-vähem sarnased, kuid mõningate graniidi nime all müüdavate materjalidega tuleb olla ettevaatlik – need ei sobi kaugeltki kasutamiseks seal, kus sobiks päris graniit.
Graniidi nime all müüakse meil näiteks tardkivimitest gabrot, basalti, dioriiti, süeniiti, andesiiti, pegmatiiti, porfüüri, fojaiiti, moondekivimitest gneisse, migmatiiti, granuliiti, kvartsiiti.