Ungru
Ungru paekivi kaevandatakse Läänemaal Ridala vallas. Tegemist peeneteralise nõrgalt dolomiidistunud lubjakiviga, mis on tekkinud Siluri ajastul (408-439 milj.aastat tagasi) troopilises madalmeres tugeva lainetuse vööndis. Tänu sellele on Ungru paekivil omalaadne põimjaskihiline struktuur, mis võimaldab temast saada kauni värvidemängu ja mustriga plaate ning detaile.
Ungru kivi on kasutatud teadaolevalt üle 700 aasta, vanimad säilinud ja dateeritud ehitusdetailid pärinevad 13.sajandist. Vanimad ehitusdetailid ja hauakivid pärinevad Läänemaalt Ridala kirikust ja Haapsalu piiskopilinnusest. Ajavahemikul 13.-19.sajand on Ungru paekivi kasutatud paljude Eesti kirikute ja mõisahoonete ehitamisel. 18.-19.sajandil valmistati Ungru paekivist palju hauatähiseid – riste ja rõngasriste, milliseid võib hulgaliselt leida Põhja- ja Kesk-Eesti kalmistutel. Hinnates juba sajandeid püsinud Ungru paekivist valmistatud detaile võib väita, et Ungru paekivi on väga hea ilmastikukindlusega paekivi.
Pärast üle 50 aasta kestnud madalseisu võttis Lossikivi Ungru paekivi 1990.aastal taas kasutusele ja see on muutunud nõutud ja hinnatud kivimaterjaliks.
Ungru paekivi füüsikalis-mehhaanilised omadused on alljärgnevad:
- Mahukaal – 2430 ... 2650 kg/m3
- Survetugevus kuivalt – 855 ... 1335 kg/cm2
- Veeimavus kaaluprotsentides – 0,7 ... 3,5 %
- Poorsus – 2,9 ... 11,6 %
- Külmakindlus – > 100 tsükli (NB! valitud kihtidel)
Ungru paekivist toodetakse täna fassaadi- ja põrandaplaate ning erinevaid loodusliku või töödeldud pinnaga viimistlusmaterjale – Ungru Zeppelin, Ungru Vant, Ungru Rondo, Ungru Menuet, Ungru Rembrandt ja palju muud.
Ungru paekivi võib vaadata muuhulgas järgmistel objektidel:
- Ridala kirik Läänemaal,
- Ungru lossivaremed Läänemaal,
- Metodisti Kiriku Misjonikeskuse hoone Tallinnas,
- Taani Suursaatkonna hoone Tallinnas,
- Kadrioru lossi lilleaed,
- KUMU,
- Arvukad eramud Tabasalus, Viimsis, Veskimöldres jm.